Zaburzenia snu i bezsenność. Właściwości konopi.

Zaburzenia snu i bezsenność

Istnieje wiele dowodów na to, że kannabinoidy poprawiają zdolność zasypiania oraz jakość snu. Właściwości nasenne konopi są znane od wieków i stosowane w leczeniu zaburzeń snu. Należy jednak podkreślić, że wyniki badań przeprowadzonych w tej materii różnią się w zależności od konkretnej osoby. Bernhard Fronmüller, dyrektor szpitala w Fürth (Niemcy), przedstawił w 1869 roku badanie przeprowadzone wśród 1000 pacjentów cierpiących na różne rodzaje zaburzenia snu. Pacjenci otrzymywali leczenie rozmaitymi substancjami narkotycznymi, w tym konopiami indyjskimi. Wyniki dla produktu uzyskanego z konopi wykazały 53% skuteczności, 21,5% częściowej korzyści a 25,5% pacjentów nie odczuwało żadnego efektu.

W XIX wieku produkty z konopi były powszechnie przepisywane w leczeniu bezsenności osób starszych. Właściwości uspokajające kannabinoidów często określa się jako niepożądane działania uboczne w leczeniu innych schorzeń. Na przykład w kalifornijskim badaniu pacjentów z nudnościami i wymiotami wywołanymi stosowaniem chemioterapii 52% osób, które otrzymały konopie indyjskie i 64% osób zażywających dronabinol (THC), zgłosiło pojawienie się stanów zmęczenia jako skutku ubocznego leczenia (R. E. Musty, 2001). Autorzy badań dotyczących przeciwwymiotnych korzyści kannabinoidów określili niektóre z ich działań niepożądanych jako “wysoce użyteczne działania niepożądane”. Zaliczyli do nich efekty uspokajające, poczucie odrętwienia oraz stany euforyczne. Bardzo często wewnętrzne pobudzenie i bezsenność są wywoływane przez poważne choroby (Martin. R. Tramèr, 2001).

Na podstawie tych wyników można wywnioskować, że działanie uspokajające występuje u prawie jednego na dwóch użytkowników konopi indyjskich. Jednak wybierając środek terapeutyczny do walki z zaburzeniami snu lepiej nie stosować od razu pigułek nasennych czy marihuany, ale raczej spróbować rozwiązać problem na przykład za pomocą poprawienia stylu życia wykorzystując metody relaksacyjne lub inne praktyki. W przeciwnym razie nawyk używania substancji uspokajających szybko wejdzie w nawyk, natomiast źródło problemu nie zostanie wyleczone.

Dodaj komentarz