Impotencja, zaburzenia erekcji – działanie konopi.

Impotencja i zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji są często powiązane z przyczynami psychologicznymi, takimi jak np. lęk przed impotencją. Jednak w ostatnich latach impotencja męska coraz częściej była wiązana z przyczynami fizycznymi, takimi jak zaburzenia ciśnienia krwi lub poziom hormonalny.

Również w przypadku tych zaburzeń uspokajające działanie oraz łagodzące kannabidiolu (CBD) może przynieść korzyść leczniczą – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Ponadto dronabinol powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, a jego właściwości psychoaktywne zwiększają wrażliwość (np. na dotyk). Z produktów konopnych korzysta także wiele kobiet w celu zwiększenia swojego  libido.

Od wieków konopie indyjskie ze względu na swoje właściwości były używane jako afrodyzjak. Nasi przodkowie nadawali im ważne znaczenie w dziedzinie seksualności. Marihuana występuje w tantryzmie (forma hinduizmu) oraz w medycynie ajurwedyjskiej. Powszechnie uważa się, że preparaty z konopi indyjskich stymulują przyjemność seksualną. W tradycji arabskiej marihuana jest synonimem afrodyzjaku, co wielokrotnie zaznaczane jest w tamtejszej literaturze oraz poezji. W wielu tekstach możemy znaleźć opisy jej walorów w kontekście pobudzającego działania na kochanków.

W ostatnich trzydziestu latach w krajach zachodnich przeprowadzono wiele badań pod tym kątem. W 1974 roku po przebadaniu 345 amerykańskich studentów stwierdzono, że spożywanie konopi bardziej sprzyjało wzrostowi libido u kobiet niż u mężczyzn (58% wobec 39%) (Koff, 1974). Z drugiej strony mężczyźni częściej zauważali zwiększenie intensywności przyjemności seksualnej (60% w porównaniu do 43%). Ponadto stwierdzono, że efekt był zmienny w zależności od dawki. Większe libido i zwiększoną przyjemność odnotowano przy średnich dawkach. Przy wysokich dawkach efekt nie był już tak satysfakcjonujący. 

W artykule opublikowanym w 1982 roku w czasopiśmie naukowym autor mówiąc o lekach psychoaktywnych wskazał, że konopie faktycznie wpływają stymulująco na seksualność człowieka. Zauważył jednak pewien paradoks: “To głównie młodzi ludzie używają marihuany do zwiększenia swoich seksualnych pragnień. Osoby w starszych grupach wiekowych, które często potrzebują pomocy, aby lepiej korzystać ze swojej seksualności, konsumują mniej. To nie jest logiczne, jednak istnieje taka właśnie dysproporcja pomiędzy potrzebą  i użytkowaniem” (S. Cohen, 1982). Sugerował on więc wykorzystanie potencjału kannabinoidów w życiu seksualnym osób w starszych grupach wiekowych.

Dodaj komentarz