White Widow, Blue Cheese, Moby Dick,  Shaman, Jack Diesel i setki innych odmian marihuany.

Konopie należą do rzędu pokrzywowców, rodziny konopiowatych. Posiadają wysoką łodygę (dorastającą nawet do 3 metrów), charakterystyczne „palczaste” liście, jajowate owoce, intensywnie pachną. Rośliny rodzaju żeńskiego są wyższe. Do wzrostu potrzebują gleby bogatej w związki azotu i dużo wody. Zastosowanie ich jest bardzo różnorodne i zależy od rodzaju i składu chemicznego konopi.

W literaturze naukowej najczęściej spotykamy trzy rodzaje konopi: Cannabis indica, Cannabis sativa i Cannabis ruderalis. Te dwie pierwsze są najbardziej popularne, ze względu na ich niezwykłe właściwości i profil chemiczny. Odmian marihuany jest jednak znacznie więcej. Nazewnictwo poszczególnych szczepów może niektórym wydać się dosyć zabawne (np. White Widow, Blue Cheese, Moby Dick, Blue Berry, Shaman, Jack Diesel czy Bubblegum XL).

Najbardziej prawdopodobnym, pierwotnym miejscem występowania konopi jest Wyżyna Tybetańska, a dokładniej okolice jeziora Kuku-nor, skąd gatunek ten rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Datuje się, że nasiona rośliny były obecne w Europie już 6 milionów lat temu. W ramach gatunku możemy wyróżnić również poszczególne szczepy. Dziś dzięki metodom genetycznym krzyżowania różnych odmian można wyhodować roślinę, która będzie produkować konkretną ilość pożądanej substancji. Według ekspertów istnieje już około 780 szczepów konopi indyjskich. 

Konopie można także podzielić na kilka głównych kategorii: konopie włókniste, marihuana, konopie przemysłowe, konopie medyczne i hybrydy konopi. Konopie włókniste to inaczej odmiana siewna sativa, która jest niemal pozbawiona THC, ale za to dostarcza CBD. Mianem marihuany zwykło się określać odmiany indica z wysokimi poziomami THC. Konopie medyczne to szczepy o określonej zawartości kannabinoidów, które wykorzystywane są w celach leczniczych. Hybrydy konopi to krzyżówki genów sativy, indici i ruderalis. Dzięki celowanemu krzyżowaniu można uzyskać odmianę o pożądanych właściwościach, stąd zapotrzebowanie na nie stale rośnie. Stężenia poszczególnych kannabinoidów w konopiach zależą także od sposobu prowadzenia uprawy (dobór gleby, nasłonecznienie itp.), co pozwala na dalsze modyfikacje. 

Konopie, szczególnie odmiana indica, to istna kopalnia aktywnych biologicznie substancji (wyizolowano ich ponad 550!). Najcenniejsze z medycznego punktu widzenia są oczywiście kannabinoidy i terpeny. Tych pierwszych zidentyfikowano już ponad 80. A dwa z nich, które są stanowczo najbardziej popularne i najszerzej wykorzystywane w lecznictwie to THC (delta-9 – tetrahydrokannabinol), CBD (kannabidiol), CBG (kannabigerol), CBDA (kwas kanabidiolowy) czy CBN (kanabinol). 

Dodaj komentarz