Właściwości najważniejszych kannabinoidów w marihuanie.

Poniżej zestawienie 9. najważniejszych kannabinoidów znajdujących się w marihuanie:

THC – delta-9-tetrahydrocannibinol. Odpowiada za psychoaktywne działanie rośliny. Stymuluje uwalnianie dopaminy, która odpowiada za efekt euforyczny. Substancja jest wykorzystywana w lecznictwie (leczenie bólu, stanu zapalnego, zaburzeń łaknienia, wymiotów etc.).

CBD – kannabidiol. Nienarkotyczny składnik konopi, antagonista THC, znosi jego efekt psychotyczny. Posiada szereg udokumentowanych właściwości leczniczych: łagodzi przewlekły ból, zwalcza bóle migrenowe, stawowe, stany zapalne, rozluźnia mięśnie, daje poczucie odprężenia i relaksu, leczy padaczkę. Coraz więcej wiemy o jego właściwościach przeciwnowotworowych. 

CBN – kannabinol. Posiada słabe właściwości psychoaktywne, pomaga walczyć z bólem, zmniejsza niepokój.

CBG – kannabigerol. Jest antagonistą receptorów CB1, stąd też przyczynia się do redukcji odurzającego haju powodowanego THC. CBG może wpływać na ekspresję genów przeciwdziałających wystąpieniu choroby Huntingtona, jest także pomocny w leczeniu padaczek lekoopornych i jaskry. Coraz więcej badań potwierdza jego zastosowanie w onkologii

CBC – kanabichromen. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niektóre badania sugerują jego rolę w regeneracji komórek neuronalnych mózgu. 

THCA, CBDA, CBGA, CBCA – kwasowe prekursory dla THC, CBD, CBG i CBC o nieco innych właściwościach. Ze względu na małą stabilność chemiczną istnieją problemy z ich pozyskaniem w dużych ilościach.

Dodaj komentarz