Pełne spektrum i efekt otoczenia czyli jak współdziałają ze sobą terpeny, flawonoidy i kannabinoidy.

Pełne spektrum i efekt otoczenia

Każda izolowana z konopi aktywna biologicznie substancja posiada swoje unikatowe właściwości i możemy spodziewać się określonych efektów w zależności od ich stężenia. 

Doświadczenie pokazało, że w wielu przypadkach, zastosowanie w lecznictwie całej rośliny (suszu, olejku full spectrum) działa o wiele lepiej niż pojedyncza wyizolowana substancja. Naukowcy są w stanie szczegółowo określić skład chemiczny rośliny, wskazać jakie związki, w jakich stężeniach w niej spotkamy. Mimo to nie potrafimy przewidzieć efektu fizjologicznego jaki wywiera na organizm ludzki cała roślina.  

Przykładowo, stosowany głównie w onkologii lek Marinol, który zawiera czysty, syntetyczny THC ma za zadanie działać przeciwwymiotnie. Faktycznie tak działa, ale jak się okazuje nieco słabiej niż THC w otoczeniu terpenów, które same w sobie nie hamują wymiotów.  Zjawisko jest nazywane efektem otoczenia lub efektem świty (Entourage efekt).  Określenie to po raz pierwszy pojawiło się w publikacjach naukowych w lipcu 1998 roku w czasopiśmie European Journal of Pharmacology.

Konopne terpeny i flawonoidy

Obok kannabinoidów to właśnie terpeny i flawonoidy są najważniejszymi składnikami aktywnymi konopi. Prócz własnego działania odgrywają kluczową rolę w Entourage efekt – wraz z kannabinoidami wchodzą we wzajemne interakcje, wzmacniając lub specyficznie modyfikując właściwości rośliny. 

Należy przy tym pamiętać, że każdy człowiek jest inny – różni nas genetyka, choroby współistniejące, zażywane leki, dieta etc. Każda potrzeba jest zatem indywidualna, stąd tak ogromne jest dziś zapotrzebowanie na różne odmiany konopi o unikalnym profilu chemicznym.

Terpeny.

Do tej pory zidentyfikowano ich w konopiach ponad 100. To lotne olejki eteryczne, które odpowiadają w dużej mierze za aromat i smak. Terpeny także wpływają na receptory CB1 i CB2. Dodatkowo pomagają kannabinoidom przechodzenie przez barierę krew-mózg.

Najistotniejsze z nich to :

Myrcen –  występuje w roślinie w największych ilościach. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, posiada silne działanie uspokajające, relaksujące i nasenne. 

Pinen – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. Podnosi poziom energii, pomaga skupić myśli, pozytywnie wpływa na pamięć i prace mózgu. 

Limonen – zwiększa poziom dopaminy i serotoniny w mózgu, czyli hormonów szczęścia. Daje uczucie relaksu, pomaga radzić sobie z lękiem i obniżeniem nastroju.

Kariofilen – ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i odkażające. Łączy się z receptorami CB2, przez co obniża poziom lęku, depresji oraz zachowań kompulsywnych. Badania sugerują, że może również łagodzić stany zapalne oraz ból neuropatyczny.

Humulen – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i zmniejsza apetyt. Przypisuje mu się także właściwości przeciwnowotworowe. 

Flawonoidy
Odpowiadają za barwę roślin. W konopiach zidentyfikowano około 20 różnych flawonoidów, niektóre z nich to: Apigenina, Luteolina, Kwercetyna, Kaempferol, Cannflavin A, Cannflavin B (unikalna dla konopi), β-sitosterol, Vitexin, Isovitexin i Orientin.  

Flawonoidy posiadają udowodnione właściwości przeciwzapalne, immunomodulujące, uspokajające, zwalczają również wolne rodniki. Ich działanie antyoksydacyjne powoduje, że flawonoidy przyczyniają się do zapobiegania powstawaniu zmian nowotworowych. Ponadto pomagają uszczelniać naczynia krwionośne, wykazują działanie moczopędne, przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn oraz wspomagają pracę układu trawiennego.

Flawonoidy i terpeny występują nie tylko w konopiach. Są od wieków wykorzystywane w lecznictwie. Spotkamy je w takich surowcach farmaceutycznych i przyprawach jak: mięta, korzeń goryczki, ziele świetlika, korzeń kozłka, mniszka, ziele tymianku, piołunu, koszyczek rumianku, ziele skrzypu, kwiatostan lipy, głogu, kamfora, liść eukaliptusa i wiele innych.

Dodaj komentarz