UWAGA! Teraz w nowym opakowaniu Pastylek do Ssania CBD, znajdują się aż 24 pastylki!   ZOBACZ

Jak starożytni korzystali z dobrodziejstw konopi. Historia, która liczy 4 000 lat! Część 2.

18/05/2021

Najstarsze teksty opisujące stosowanie marihuany do celów terapeutycznych pochodzą  ze starożytnego Egiptu, Asyrii, Persji, Tybetu, Azerbejdżanu, starożytnej Grecji, Izraela i Palestyny i krajów arabskich.

Bogate zbiory bibliotek starożytnej Asyrii [i asyryjskiego] oraz tamtejszego króla Asurbanipala z Niniwy (ok. 669-626 lat p.n.e.) zawierały liczne gliniane tablice, pochodzące z 2000 roku p.n.e., opisujące azallu (nasiona konopi), które stosowano w połączeniu z innymi ziołami w celu łagodzenia skurczy porodowych. Azallu stosowane na skórę miało być skuteczne w przypadku obrzęków, siniaków i zaburzeń ocznych. Doustnie było używane w leczeniu depresji, impotencji, kamieni nerkowych i do zwalczania czarów. Zend Avesta – święta księga Persów – nauczała religii w starożytnej Persji. W dzisiejszych czasach nadal praktykuje ją prawie 200 000 wiernych. Pisma te zawierają fragmenty o psychoaktywnych właściwościach bhang, które tłumacz James Darester przełożył jako konopie indyjskie. 

Najcenniejsze świadectwo medycyny starożytnego Egiptu – Papirus Ebersa – jest obecnie przechowywane w bibliotece Uniwersytetu w Lipsku. Dokument pochodzi z czasów panowania Amenhotepa I. Zgodnie z nim konopie indyjskie stosowano doustnie, doodbytniczo i dopochwowo. Jeden z fragmentów tekstu dotyczył używania konopi w celu złagodzenia skurczy podczas porodu. Przypuszcza się, że konopie indyjskie były używane również w Palestynie / Izraelu do łagodzenia bólów porodowych. Odkryto tam grobowiec zawierający szkielet czternastoletniej dziewczyny i monety datowane na IV wiek. Dziewczyna najprawdopodobniej zmarła w wyniku powikłań porodowych, gdyż jej zbyt wąska miednica nie pozwalała na przejście głowy dziecka. W jej jamie brzusznej znaleziono szarą substancję zawierającą ślady konopi. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature autorzy odkrycia napisali, że „popiół znaleziony w grobie pochodzi z konopi. Stosowano go przez wdychanie, aby ulżyć w bólu podczas przebiegu porodu.”

Konopie indyjskie były szeroko stosowane w kulturach arabsko-muzułmańskich – od Persji aż po Hiszpanię – co zostało opisane w wielu pismach. Około roku 1000 n.e. medycyna arabska osiągnęła punkt zwrotny. Opium zajmujące w starożytności pierwsze miejsce wśród substancji leczniczych i psychotropowych zostało wówczas zdetronizowane przez konopie w formie haszyszu.

Ibn Sina – jeden z najsłynniejszych arabskich lekarzy znany pod łacińskim nazwiskiem Awicenna wspomina o konopiach w swojej pracy zatytułowanej al-Qanun at-Tibb. Praca ta została napisana około 1000 r. Jej główna część ma pięć tomów. W XII wieku praca została przetłumaczona na łacinę (Canon Medicinae) i ze względu na jej kompleksowe ujęcie wszystkich najważniejszych gałęzi ówczesnej medycyny aż do XVII wieku była główną wykładnią wiedzy medycznej. Zgodnie z nią marihuanę stosowano do leczenia chorób neurologicznych, takich jak epilepsja i migrena, a także przy bolesnych miesiączkach i trudnych porodach.

W czasach Buddy (około 560-483 r.) jednym z najwybitniejszych lekarzy, wzniesionych do rangi patrona medycyny tybetańskiej, był Jivaka. Praktykował on poważne zabiegi chirurgiczne (m.in. operacje czaszki i brzucha), używając marihuany jako środka znieczulającego. Podobnie było w przypadku Rzymian i Greków, którzy nie stosowali konopi do celów psychotropowych, chociaż znany był im ich odurzający efekt. Według Demokryta (460-371 p.n.e.) marihuana była często spożywana w połączeniu z winem i mirrą w celu wywołania halucynacji. Grecki filozof i historyk Plutarch (ok. 45-125 r.) potwierdza w swoich pismach, że po posiłku mieszkańcy Tracji, regionu helleńskiego, wrzucali do ognia górne części rośliny przypominającej oregano, aby odurzać się wdychanym dymem po czym „w spokoju zasypiać”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *